English (United Kingdom)Polish (Poland)

CZYM JEST SIEĆ EKOTURYSTYCZNA MIĘDZY BUGIEM A NARWIĄ?

Sieć – to grupa przedsiębiorców ściśle współpracujących ze sobą w zakresie oferowanych usług i standardów.
Nasza sieć powstała w 2010 r. jako wynik projektu prowadzonego przez Społeczny Instytut Ekologiczny (www.sie.org.pl), który zaprosił do współpracy wszystkie osoby zainteresowane rozwojem ekoturystyki na obszarze „Między Bugiem a Narwią”. W wyniku wspólnej pracy zawiązała się grupa właścicieli agroturystyki, rolników, artystów, rzemieślników, działaczy społecznych, przewodników promujących pod wspólną marką oferowane usługi dla turystów .

Korzyści dla naszych gości:

  • Wszyscy członkowie sieci znają się i współpracują ze sobą. Ułatwia to przygotowanie odpowiedniej oferty – wiemy kogo polecić, które miejsce odpowiednie jest dla rodzin z dziećmi, które dla grupy dorosłych, a które na romantyczny weekend we dwoje! Ułatwia to też naszym gościom poruszanie się po obszarze – wszystkie obiekty są oznakowane w terenie  i opisane na stronie.
  • Dbamy  wspólnie o wysokie standardy usług i jakość Waszego doświadczenia.  Nie proponujemy luksusu, ale przejrzystą czytelną ofertę, adekwatne ceny i miłą atmosferę. Autentyczność – tak, komercję – nie. Nie obiecujemy więcej niż jesteśmy w stanie zaoferować. Naszym celem zawsze jest zadowolenie gości, trwały rozwój i jakość naszego przedsięwzięcia a nie jednorazowy zysk.
  • Oferta naszej sieci  respektuje podstawowe światowe zasady ekoturystyki. Oznacza to, że:

• Oparta jest na naturze, kulturze i lokalnej wyjątkowości. Promujemy, chronimy i szanujemy nasze środowisko przyrodnicze i kulturowe;
• Dbamy o przyrodę i lokalne społeczności, wspieramy lokalną gospodarkę;
• Staramy się tworzyć pozytywne, poszerzające wiedzę i podnoszące świadomość doświadczenia – nie tylko dla naszych gości, ale również i dla nas, gospodarzy tych terenów.

Dodatkowo najlepsze obiekty w naszej sieci spełniają wysokie wymogi dbałości o ekologię i ochronę środowiska i otrzymały Polski Certyfikat Ekoturystyczny >>> zobacz więcej o certyfikacie . Naszym celem jest, aby w ciągu kilku lat wszyscy członkowie sieci otrzymali certyfikat.

TEREN NASZEJ SIECI

Nasza sieć zlokalizowana jest na terenie 13 gmin położonych w zlewni Bugu i Narwi :

• Brańszczyk www.branszczyk.pl • Rząśnik www.rzasnik.pl
• Brok www.brok.pl
• Sabnie www.sabnie.home.pl
• Długosiodło www.dlugosiodlo.pl • Sadowne www.sadowne.pl
• Łochów www.gminalochow.pl • Somianka www.somianka.pl
• Małkinia Górna www.malkiniagorna.pl • Zaręby Kościelne www.zareby-kosc.pl
• Nur www.gminanur.pl • Zatory www.zatory.pl
• Ostrów Mazowiecka www.gminaostrowmaz.home.pl

Natura

Są to tereny przede wszystkim leśne i rolnicze położone wzdłuż dolin dziko płynących rzek, chociaż znajdują się tutaj również niewielkie miasta (Brok, Łochów, Ostrów Mazowiecka, w pobliżu Pułtusk)
Charakterystyką jest małoobszarowa tradycyjna gospodarka rolna oraz bogate dziedzictwo przyrodnicze,  które podkreśla lokalizacja aż 5 obszarów chronionych NATURA 2000:

• Puszcza Biała (obszar ochrony ptaków)
• Dolina Dolnego Bugu (obszar ochrony ptaków)
• Ostoja Nadbużańska (obszar ochrony siedlisk)
• Bagno Pulwy (obszar ochrony ptaków)
• Dolina Liwca (obszar ochrony ptaków)

Świadczy to o wyjątkowych walorach przyrodniczych w skali Europy, szczególnie związanych ze światem ptaków, ale również bogactwem fauny i flory. Występują tu rzadkie i chronione gatunki, stanowiące ucztę dla ornitologów i miłośników przyrody. Z łatwością zaobserwujecie ponad 400 chronionych gatunków roślin, ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb. Wśród nich np. bocian czarny, derkacz, kulik, sieweczka obrożna, gadożer, bóbr, wydra, wilk, żółw błotny, ryba strzebla przekopowa… nie sposób wszystkich wymienić; tak więc zapraszamy w teren i polecamy szczegółowe opisy między innymi na stronach: www.przyroda.polska.pl, www.birdwatching.pl; www.natura2000.gdos.gov.pl
Ponadto duża część obszaru należy do Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Kultura

Zachowało się u nas wiele ciekawych tradycji – lokalne święta, odpusty, dożynki, jarmarki, wyroby rzemiosła, dawne przepisy kulinarne.  Otaczają nas również  ślady burzliwej i często dramatycznej historii, wojen i powstań. W każdej gminie znajdziecie miejsca kultu i pamięci. Nasi gospodarze podzielą się z Wami wiedzą o wydarzeniach, opowieściach i legendach, których na próżno szukać w podręcznikach oraz wskażą najciekawsze zabytki.

przewodnik po terenie – do pobrania
Przewodnik opracowany przez Społeczny Instytut Ekologiczny, z opisem najważniejszych atrakcji w każdej gminie.

JAKOŚĆ I STANDARD

Ciągle dbamy o rozwój naszej oferty, standardów i jakości. Jeżeli chcecie podzielić się z nami Waszą opinią z pobytu na naszym terenie, zachęcamy do wysyłania komentarzy, sugestii  i uwag do Zarządcy sieci na rok 2015 Danuty Jabłonki-Grabowskiej na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Opinie gości szczegółowo analizujemy na spotkaniach sieci i staramy się dopracować wszelkie niedociągnięcia.  Można skorzystać z załączonego formularza :

do pobrania >>> ankieta – ocena pobytu Między Bugiem a Narwią (Word)

JAK DOŁĄCZYĆ DO SIECI – DLA ZAINTERESOWANYCH PRZEDSIĘBIORCÓW EKOTURYSTYCZNYCH

Jeżeli  prowadzisz lub planujesz rozpoczęcie działalności o charakterze ekoturystycznym na naszym terenie  lub w sąsiedniej gminie (dotyczy to nie tylko obiektów noclegowych – również usług gastronomicznych, sprzedaży bezpośredniej, rzemiosła, domów kultury, sportu i innych), możesz dołączyć do naszej sieci. Warunkiem jest zgodność prowadzonej działalności z regulaminem sieci, uzyskanie rekomendacji przynajmniej 2 członków sieci, podpisanie deklaracji, regulaminu oraz opłacenie składki członkowskiej (w roku 2015 wynosi 120zł).  
Korzyści z bycia członkiem sieci to między innymi: wspólny marketing i wzajemna promocja (wspólne publikacje, imprezy, udział w targach i festynach), poszerzenie swojej  bazy klientów i oferty, korzystanie ze wspólnej strony internetowej, logo i marki „Między Bugiem a Narwią”, zyskanie nowych partnerów biznesowych.  Zainteresowanych prosimy o kontakt z Zarządcą sieci na rok 2015: Danuta Jabłonka-Grabowska, e-mai: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. tel. 502 536 787.

Do pobrania:
regulamin sieci ekoturystycznej „Między Bugiem a Narwią” (PDF)
deklaracja członkowska (Word)

do góry
 
Strona wykonana w ramach wsparcia udzielonego przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych
Sponsorzy
Patronat honorowy
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
Copyright © bugnarew 2010
Wykonanie netsites.pl